«خیابان استاد نجات اللهی»؛ گذری هنری، تاریخی و مذهبی

کوچه‌گردی

«گذر صنایع دستی»، عبارتیه که روی کاشی‌کاری دیوار خیابان استاد نجات اللهی نقش بسته؛ خیابانی به اسم شهید «کامران نجات اللهی.» این خیابان که در گذشته «خیابان ویلا» نام داشته داشته، خیابانی طولانی و دو طرفه است که جنوب اون از «خیابان انقلاب» شروع می‌شه، به موازات خیابان‌های «حافظ» و «قرنی» پیش می‌ره و بعد از تقاطع با خیابان‌های «سمیه» و «طالقانی»، به «خیابان کریمخان زند» می‌رسه.

کاشی گذر صنایع دستی در خیابان استاد نجات اللهی تهران
خیابان استاد نجات اللهی؛ گذر صنایع دستی تهران

خیابان ویلا چگونه نجات اللهی شد؟

در گذشته «ساختمان وزارت علوم» در خیابان ویلا قرار داشت. در تاریخ پنجم دی ۱۳۵۷ به دنبال اعتراضات مربوط به تعطیلی دانشگاه‌ها، استاد کامران نجات اللهی هنگامی که داخل بالکن ساختمان وزارت علوم در حال سخنرانی بود، با شلیک گلوله ترور شد و بعد از انقلاب، خیابان ویلا به خیابان استاد نجات اللهی تغییر نام داد.

نمایی از خیابان استاد نجات اللهی یادبود کامران نجات اللهی
خیابان استاد نجات اللهی یا ویلای سابق؛ خیابانی به نام کامران نجات اللهی

خیابان استاد نجات اللهی؛ هنری ترین خیابان تهران

خیابان ویلا، هنری ‌ترین خیابان تهران و بورس صنایع دستیه. خیلی از توریست‌ها برای خرید یادگاری و سوغات، به این محدوده میان. این خیابان، بورس «گلیم»، نقره‌جات، آینه و شمعدان، «خاتم»، «میناکاری»، لباس محلی و خیلی از آثار هنری دیگه است که در سرتاسر خیابان به فروش می‌رسن و به همین دلیل هست که خیابان ویلا به گذر صنایع‌دستی معروف شده. در فصل تعطیلات، خیابان، مزین به اجناس رنگین می‌شه و همهمۀ توریست‌های ایرانی و غیرایرانی که برای بازدید و خرید اومدن در سرتاسر اون می‌پیچه.

ویترین فروشگاه صنایع دستی در خیابان نجات اللهی
بورس صنایع دستی در خیابان نجات اللهی تهران

زرتشت و مسیح در خیابان استاد نجات اللهی!

در تقاطع خیابان کریمخان زند و ویلا، کلیسایی زیبا و بزرگ برای ارامنه تهران به نام «کلیسای سرکیس مقدس» قرار داره. این کلیسا در سال ۱۳۴۹ توسط خیری ارمنی به نام «مارکا سرکیسیان» ساخته شد. بعد از ساخت کلیسای سرکیس مقدس، مقر «خلیفه ‌گری ارامنه تهران» از «کلیسای مریم مقدس»، به این کلیسا منتقل شد.

کلیسای سرکیس مقدس مرکز خلیفه گری ارامنه تهران در خیابان نجات اللهی
کلیسای سرکیس مقدس مقر خلیفه گری ارامنه تهران

با توجه به این که تعداد زیادی از ارامنه تهران و زرتشتیان در این محله زندگی می‌کنند، مراکزی مخصوص این ادیان در خیابان ویلا وجود داره. «خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان»، مرکزی وابسته به انجمن زرتشتیانه که مراسم و کلاس‌هایی رو برای پیروان این آیین برگزار می‌کنه.

خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان در خیابان نجات اللهی
خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان؛ مکانی برای زرتشتیان در خیابان نجات اللهی

عاشقانه های خیابان نجات اللهی تهران، نبش «کوچه خسرو»

نبش یکی از کوچه‌های خیابان ویلا، به نام کوچه خسرو، خانه‌ای سه طبقه با آجرهایی قرمز وجود داره که خانۀ عاشقانه‌های «احمد شاملو» و «آیدا» بوده. شاملو زمان سرودن شعر «آیدا در آینه» چون کاغذی برای نوشتن نداشت، شعر رو روی دیوار این خانه سرود. خانه احمد شاملو و آیدا در حال حاضر تبدیل به خرابه شده، اما همچنان یاد عشق اون‌ها رو برای قدیمی‌های محل زنده می‌کنه.

خانه احمد شاملو در خیابان نجات اللهی
خانه احمد شاملو در خیابان ویلا، نبش کوچه خسرو

فضای سبز، مراکز و سازمان‌ها در گذر صنایع دستی

با فاصلۀ کمی از خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان، نبش «کوچه ورشو»، «پارک ورشو» قرار داره. پارک ورشو علاوه بر وسایل بازی، سرویس بهداشتی، مسیر مناسب برای دوچرخه‌سواری بچه‌ها و سردیس‌های مشاهیر، «سالن فردوسی» رو داره.

فضای سبز پارک ورشو در خیابان ویلا
پارک ورشو در خیابان نجات اللهی تهران

کنار پارک ورشو، ساختمان «خانه اندیشمندان علوم انسانی» قرار داره که برنامه‌های متنوعی در اون برگزار می‌شه. از مراکز علمی خیابان ویلا می‌شه به «دانشگاه پیام نور مرکز تهران جنوب» و «مدرسۀ دخترانۀ ماری مانوکیان» که مخصوص ارامنه است، اشاره کرد. «سازمان انتقال خون»، «وزارت صنعت، معدن و تجارت»، «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری» و بسیاری دیگه از ساختمان‌های سازمان‌های دولتی هم در این خیابان قرار دارن.

تابلوی خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان ویلا نبش پارک ورشو
خانه اندیشمندان علوم انسانی در گذر صنایع دستی تهران

خوشمزه گردی در خیابان استاد نجات اللهی

این خیابان توریستی و اداری، کافه، رستوران و سفره‌خانه‌های زیادی داره چون هر روز افراد زیادی داخل اون تردد می‌کنن. یکی از اون‌ها رستورانی عربی هست که در بخش جنوبی خیابان ویلا قرار داره و غذاهای بسیار خوشمزه‌ای رو سرو می‌کنه.

سفره خانه سنتی شبستان در خیابان نجات اللهی
خوشمزه گردی در خیابان ویلا

شعبه‌ای از اولین پیتزافروشی ایران به نام «پیتزا پنتری» با ۵۰ سال قدمت هم در خیابان ویلا قرار داره. پیتزا پنتری فضای دنجی داره و در اون پیتزا، استیک، لازانیا و غذای مکزیکی سرو می‌شه.

پیتزا پنتری در خیابان نجات اللهی
گذر صنایع دستی و اولین پیتزافروشی ایران، پیتزا پنتری

دو قنادی معروف هم در خیابان ویلا قرار دارن. یکی از قنادی‌ها که در سال ۱۳۳۹ افتتاح شده، دانمارکی‌های معروفی داره و دیگری، «کافه قنادی لرد» هست که توسط فردی ارمنی اداره می‌شه و رولت‌های بسیار معروفی داره.

کافه قنادی لرد در خیابان نجات اللهی
کافه قنادی لرد از خوشمزه های خیابان ویلا!

چگونه به خیابان نجات اللهی برویم؟

برای رفتن به این خیابان می‌تونین از خطوط مختلف مترو استفاده کنین. ایستگاه «میدان ولیعصر» که در تقاطع خط ۳ و ۴ قرار داره، ایستگاه «میدان فردوسی» در خط ۴ و ایستگاه‌های «هفت تیر» و «طالقانی» در خط ۱، ایستگاه‌هایی هستند که به راحتی شما رو به خیابان ویلا می‌رسونن. البته ایستگاه شهید نجات اللهی در خط ۶، تقاطع خیابان ویلا با خیابان کریمخان زند، قرار هست به زودی افتتاح بشه. این ایستگاه مترو داخل خیابان ویلا قرار داره و رفت و آمد شما رو بسیار راحت‌ می‌کنه.