«موزه مقدم»، بهشتی در میان هیاهوی تهران

کوچه‌گردی

توی شلوغی پر سر و صدای تاریخ در بالادستِ خیابان «شیخ هادی» از ماجرای کشته شدن نایب کنسول امریکا «ماژور ایمبری» و دسیسۀ انگلیس برای بریدن دست امریکا از نفت شمال در زمان قاجار گرفته تا انفجار بمب در دست­‌های «ناصر جوهری» در خانۀ تیمی «مجاهدین خلق» و فرار از دست «ساواک»، از پلمپ ساختمان «اتحادیۀ انجمن­‌های دانشجویی دفتر تحکیم وحدت» در دهۀ ۸۰ گرفته تا قیل‌­وقال‌­های فرهنگی سر صحنۀ «فیلم مادر» یا نامه­‌های «شاملو» با آدرس شیخ هادی، در پایین دستِ همین خیابان پر جنب‌­وجوش، در میان چهرۀ دودی خیابان «سپه» و غرولند قطع نشدنی موتورها، وقتی که به نظر هیاهوی خیابان را پایانی نیست، موزه مقدم تهران همچون دریچه­‌ای باز شده به بهشت است تا لختی خود را از فکر و خیال روزمره آسوده کنی و نگاه تمسخرآمیزی کنی به جهان که: ای دیوارهای بتنی­ بلند، ای مردمان فشرده شده لای جرز ساختما‌ن‌­ها و چپیده در ماشین­‌ها، این وسط میان سایۀ درختان، شرشر آب و خوشگلی کاشی‌های فیروزه­‌ای، این منم لم داده در «باغ ایرانی

حیاطِ باغ موزه مقدم
باغ موزه مقدم، بهشتی در میان هیاهوی تهران

داستان و تاریخچه خانه و موزه مقدم

خانه و موزه مقدم تهران تکه بهشتی است از گذشته که در دهۀ شصت، توسط استاد گرانقدرِ باستان‌شناسیِ ایران، مرحوم «محسن مقدم» و همسر فرانسوی­ او «سُلما» به عنوان موزه به «دانشگاه تهران» واگذار شد.

محسن مقدم و همسر او سلما
خانه و موزه مقدم، پردیسی زیبا از دوره قاجار

این پردیس زیبا در زمان قاجار توسط «محمدتقی خان احتساب­‌الملک»، پدر استاد مقدم که در عصر «ناصری» چند صباحی نیز شهردار تهران بود، بنا شد. پسر، تاریخ و هنرِ ایران را ذره ذره در مرکزی­‌ترین نقطۀ تهران جمع کرد و بنا را چندین­‌بار تغییر داد تا به قول «آرتور پوپ» یکی از ارزشمندترین خانه‌­های جهان را به مردم عرضه کند. از خرده سفالینه‌­های عصر«مغول» گرفته تا سبک­‌های مختلف معماری ایرانی در این بنا آن‌چنان با جزئیات و پُردغدغه کنار هم چیده شده­‌اند که بازدیدکنندگان لقب درخورِ «کاخ موزه مقدم» را به این عمارت داده­‌اند. خلاصه که نقشِ خیال و طنینِ آب و رنگ زمردین‌­، همه در این بنا جمع شده‌­اند تا شهر را از خستگی نجات دهند.

کاشی های دوره ایلخانی در موزه مقدم تهران
هنر عصر مغول در بنایی قاجاری
کاخ موزه مقدم تهران
کاخ موزه مقدم، مکانی برای آرامش در میان شهر

محسن مقدم، متفاوت از جد خود «حاجب‌الدوله»

اگر به تلاش استاد مقدم در ساخت بنای زیبای باغ موزه مقدم، افتخار تاسیس دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، طراحی نشان این دانشگاه و چند ده افتخار دیگر را اضافه کنید، باید اعتراف کنید که این دستِ تقدیر روزگار است که جد استاد، «حاج علی خان مقدم مراغه‌ای» ملقب به حاجب‌الدوله، نامۀ مرگ «امیرکبیر» را آنچنان با فوریت و هزار حیلت به «کاشان» و «حمام فین» برساند که شاه فرصت لغو دستور نکند و «میرزا تقی خان امیرکبیر» که دل در گرو مُلک و میهن داشت را تیغ به رگ بزنند و از آن سو خودت استاد مقدم شوی و عمری راه «امیر مقتول» را بروی و به فرهنگ و تاریخ کشور اینگونه خدمت کنی.

کاشی های دوره مغول در موزه مقدم
دیوارهایی مزین به تاریخ هنر ایران
خانه موزه مقدم
خانه موزه مقدم و داستان‌های آن

آدرس موزه مقدم

حال، باغ موزه مقدم این نگین خرم خیابان­‌های شلوغ تهران در فاصله­‌ای پنج دقیقه­‌ای از دو ایستگاه مترو «حسن‌­آباد» و «دانشگاه امام علی» در میانۀ خیابان «امام خمینی» شما را به میهمانی صدای دل­نشین آب، عطر باغی مصفا، تاریخ، فرهنگ و هنر ایران دعوت می‌­کند. روزها و ساعات بازدید موزه مقدم از یکشنبه الی جمعه، از ساعت ۹ تا ۱۷:۱۵ است.