«هفت حوض»، تفریح و خرید در شرق تهران

کوچه‌گردی

مگر می‌شود بچۀ شرق تهران باشی و «هفت حوضِ نارمک» را نشناسی؟ خرید در شرق تهران بدون هفت حوض معنایی ندارد. نه فقط خرید بلکه تجربۀ تهران، بدون تجربۀ هفت حوض نارمک یک چیزی کم دارد. میدان هفت حوض یک میدان استثنایی است، از آن‌ها که قرار نیست فقط ماشین‌ها دور آن بچرخند و تمام! از آن‌ها که قرار نیست از دور به فواره‌ های آن‌ها چشمک بزنیم و رد شویم. میدان هفت حوض نارمک، میدانی است برای جمع شدن، شادیِ بُرد تیم ملی، عکس گرفتن با تخم‌مرغ رنگی‌هایِ بزرگ عید نوروز، ورزش صبحگاهی، موسیقی خیابانی و بُدوبُدوهای بچه‌های نوپا کنار حوض‌ های توی هم رفته. اینجا «میدان نبوت» یا همان میدانِ هفت حوضِ تهران است، همان که به خاطر آغوش بزرگش قیمت ندارد. قرار است اینجا زمانی را بگذرانید که کیفیت آن به قدری زیاد باشد که حساب کمیت آن از دست شما در برود.

میدان هفت حوض یا میدان نبوت
میدان هفت حوض یا میدان نبوت، جایی برای زندگی

میدان هفت حوض مکانی برای عیش فراخ خوش!

در «لغت‌نامۀ دهخدا»، میدان را عیش فراخ خوش معرفی کرده‌اند و هفت حوض همان است، همان عیش فراخ خوش! حتماً می‌پرسید چطور؟ شهر با خیابان‌ ها، کوچه‌ ها و میدان‌ ها است که شهر می‌شود. توی شهر نمی‌توانید به راحتی به طبیعت برسید و این باعث می‌شود که گاهی حس کنید دارید در آپارتمان‌های کوچک و بزرگ خفه می‌شوید، اینجا است که شهر باید به شمایی که به او وفادار بوده‌اید کمک کند. باید چیزی رو کند که بتواند شما را از قفسی که در آن هستید، برهاند. تهران در این قسمت قلب بزرگش توی نارمک دارد با هفت حوض دست خود را به سمت شما دراز می‌کند تا از قفس بیرون بیایید و به شهر بپیوندید.

میدان هفت حوض تهران
میدان هفت حوض تهران، مکانی برای عیش فراخ خوش! 

امکانات، مراکز تجاری و شگرد خرید در میدان هفت حوض

میدان هفت حوض نارمک و پیاده‌روهای اطراف آن پر است از آلاچیق‌ ها و نیمکت‌ هایی که فرصت نشستن و نگاه کردن به شهر را به آدم‌ها می‌دهد و این خودش یک راه ارتباطی قوی با شهر است. شما می‌توانید یک بستنی بخرید و بعد بروید بنشینید زیر یک آلاچیق تا آفتاب مغزتان را آب نکند و بعد به عبور آدم ها از لای تابستان نگاه کنید و این یعنی همان فرصت زندگی که اینجا برای شما دارد.

فواره ها و آلاچیق های هفت حوض
فرصت زندگی در کنار فواره ها و آلاچیق های هفت حوض

میدان هفت حوض پر است از مراکز خریدِ ریز و درشت که همه مدل جنسی در آن‌ها یافت می شود؛ از طلا، جواهر و ساعت‌های لوکس گرفته تا جوراب‌های پنج هزار تومنی که اگر سه جفت آن‌ها را با هم ببرید، هر جفت سه هزار تومان برای شما تمام می‌شود. هفت حوضِ تهران، اصول خود را دارد، باید بلد باشی که چطور با آن تا کنی تا خرید رضایت‌بخشی داشته باشی. نمی‌شود همین‌طور سرت را پایین بیندازی و بروی از اولین مغازه خرید کنی. باید حداقل تا «ایستگاه سرسبز» بروی و برگردی، جوری که تمام مغازه‌ های دو طرف «خیابان آیت شمالی» را گشته باشی. اینجا است که می‌توانی با بالا و پایین کردن قیمت‌ها و اجناسی که دیده‌ای، تصمیم به خرید بگیری و مغازه‌ های مورد علاقه‌ات را نشان‌گذاری کنی که اگر روزی زمان زیادی برای پرسه در بازار را نداشتی، مقصد را با اطمینان بیشتری انتخاب کنی.

راسته مغازه ها در هفت حوض
تجربهٔ خریدی متفاوت در هفت حوض تهران

در هفت حوضِ تهران، «پاساژ نبوت» یا «سون سنتر» یا «مرکز خرید امرالد استار» از پسِ خُرده مغازه‌ های بدنه‌ٔ خیابان آیت و میدان نبوت برنمی‌آیند. انگار اینجا برای پاساژگردی انگیزه کمتر است و آدم‌ها ترجیح می‌دهند توی خیابان تاب بخورند ولو اینکه در طبقات پاساژها کالاهای بهتری در انتظار آن‌ها باشد. لازمهٔ خریدهای طولانی، صندلی‌ها و نیمکت‌ هایی است که بشود روی آن‌ها نشست و جانِ دوباره گرفت و همین‌طور خوراکی و نوشیدنی‌هایی که معمولاً ورود با آن‌ها به داخل مغازه‌ ها ممنوع است.

مرکز خرید سون سنتر در هفت حوض نارمک
مرکز خرید سون سنتر در هفت حوض نارمک

هفت حوض نارمک، رستوران آنچنانی که اسم خاصی در کرده باشد، ندارد اما در حاشیه‌ٔ خیابان می‌توانید انواع آبمیوه و بستنی‌ های خوشمزه را امتحان کنید. اگر ضعف کردید و دل شما هوس فست فود کرد، اسنک‌ها و ذرت مکزیکی‌ها و سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌ها در کنار فلافل‌ها به شما چشمک خواهند زد. ساندویچ‌ ها را هم می‌توانید گوشهٔ ذهن خود داشته باشید. هر طرف که نگاه بیندازید آدم‌هایی را می‌بینید که دارند چیزهای خوشمزه‌ای را می‌خورند و کیسه‌های خرید را کنار خود گذاشته‌اند.

آبمیوه و بستنی فروشی در هفت حوض
خوشمزه ها در هفت حوض!

در هفت حوض، صدای موسیقی را از میان جمعیت می‌توانید بشنوید. این اتفاق هر روزهٔ اینجا است. از گروه‌های جوانان که موسیقی پاپ اجرا می‌کنند، گرفته تا افرادی که به تک‌نوازی سنتور و تار می‌پردازند و یا همان پیرمردِ معروفِ ضلع جنوب غربی میدان هفت حوض که ترانهٔ «جان مریم» را سالیان سال است به سلیقهٔ خود اجرا می‌کند، همه و همه در تلاش هستند تا آدم‌ها با حس همدلی بیشتری توی میدان کنار هم راه بروند، بنشینند، خرید کنند، ساندویچ گاز بزنند و بستنی بخورند.

آدرس میدان هفت حوض یا میدان نبوت

این متن یک دعوت است از شما که خوانندهٔ آن هستید تا یک غروب تابستان یا صبح یک روز تعطیل اسفند را در میدان هفت حوضِ تهران بگذرانید. هفت حوض فقط یک مرکز خرید در شرق تهران نیست، بلکه یک روز فرصت زندگی در تهران است. اگر می‌خواهید بدانید میدان هفت حوضِ تهران کجا است، باید بگویم که میدان نبوت، میدان اصلی محله نارمک محسوب می‌شود و برای دسترسی به آن می‌توانید از «بی آر تی»های «خاوران-علم و صنعت» استفاده کنید یا در «ایستگاه مترو سرسبز» از قطارهای خط دو مترو پیاده شوید و به سمت جنوب حرکت کنید.