«گلوبندک» دروازۀ «بازار طلا فروشان»؛ از چشمه‌ای کوچک تا طلا و جواهر

بازارگردی

تهران بود و یک قلعه در محدودۀ «کاخ گلستان» امروزی که به وسیلۀ خندق از باقی شهر جدا می‌شد. بعد از خندق حجره‌ها و بساط‌هایی برای خرید مردم وجود داشت. گلوبندک چشمه‌ای پُر آب بود، نه مثل حالا که در خبرها می‌آید که گلوبندک گلوی بازار را فشار می‌دهد.

گلوبندک، بازار طلا فروشان
گلوبندک، دروازۀ بازار طلا فروشان

بازار تهران، از گذشته تا به امروز

سابقۀ بازار تهران به دورۀ «صفوی» می‌رسد که بعدها در دورۀ «قاجار» با کمک معماران ایرانی و زیر نظر معماران فرانسوی بخش‌های مسقف آن ساخته شد.

امروز، بازار داستان خود را دارد، چیزی متفاوت با روزهایی که «خندق» نامیده می‌شد. هر جای تهران که نه، هر جای ایران که باشی برای خرید اجناسی با تنوع زیاد و قیمت مناسب بهترین گزینه «بازار بزرگ تهران» است.

ولولۀ آدم‌ها در روزهای آخر تابستان برای خرید مدرسه و اول مهر یا روزهای آخر زمستان در حالی که به استقبال بهار می‌روند، چیزی نیست که بشود جایی جز در بازار تهران به این وسعت یافت. بازار تهران، معدنِ لباس، خشکبار، وسایل آشپزخانه و هر چیزی که فکر آن را می‌کنید یا نمی‌کنید است! در این بین بی‌شک یکی از بهترین و جذاب‌ترین گزینه‌های بازار تهران، «بازار زرگرها» است.

گلوبندک، بازار طلا فروشان و ازدحام خریدان
بازار طلا فروشان و ازدحام خریدان 

بازار زرگرها، بهشت فلزات و سنگ‌های ارزشمند

دربارۀ بازار زرگرها همین بس که شما دست روی هر طلا و جواهری که بگذارید، قطعاً قیمت مناسب تری از سایر نقاط تهران دارد. به دلیل مغازه‌های عمده‌فروشی‌ بازار زرگرها، جو رقابتی حاکم بر محیط بازار طلا فروشان و گزینه‌های متعددی که برای انتخاب وجود دارد، می‌توانید با خیال راحت به انتخاب موارد مد نظر خود بپردازید.

بازار طلا فروشان تهران، گلوبندک
تجربۀ خریدی متفاوت در گلوبندک، بازار طلا فروشان

هندی‌ها ضرب‌المثلی دارند که می‌گوید: اگر در عروسی طلا نباشد، آن عروسی کامل نیست. اگر عروس یا داماد هستید یا قصد دارید به عروسی یکی از نزدیکان بروید و آتش به مال خود بزنید و طلا هدیه بدهید تا عروسی را کامل کنید، بازار طلا فروشان تهران گزینۀ مناسبی خواهد بود چون حداقل می‌توانید مطمئن باشید بدون آنکه نیاز به اطلاعات تخصصی زیادی باشد، قیمت مناسب‌ تری در انتظار شما است. در بازار زرگرها، نُه درصد مالیات بر ارزش افزودۀ محاسبه شده در سایر فاکتورها معمولاً در فاکتورها وجود ندارد.

ویترین مغازه طلافروشی در گلوبندک
تنوع و قیمت های مناسب در بازار زرگرها

چهارراه گلوبندک، دروازۀ خریدهای عاشقانه!

«چهارراه گلوبندک» با اینکه دیگر چشمه ندارد اما دروازۀ بهشت برای خیلی از زوج‌های جوان است. چون در زمانی که به سرعت دارند پول‌های خود را خرج می‌کنند و نیازهای اولیۀ زندگی تمامی ندارد، می‌دانند گلوبندک جایی هست که می‌شود با کمی اطمینانِ بیش‌تر به آن وارد شد. خدا را شکر دیگر خندق هم نیست که نگران باشند که چطور باید روی آن پل بزنند و خود را به قلب حجره‌ها و دکان‌ها برسانند و جهیزیه و خرید عروسی را با ترس و لرز از روی پل خسته‌ای که ساخته‌اند، عبور دهند. خوشبختانه ایرانی‌ها با وجود علاقه‌ای که به طلا دارند به اندازۀ هندی‌ها عاشق آن نیستند که از سنگینی طلاهایی که به عروس‌ آویزان می‌شود گردن او را خم کنند. درد عروس‌ های ایرانی، همان سنگینی آرایش روز عروسی و چهره‌ای است که هیچ‌وقت آن را نمی‌شناختند!

طلا فروشی های گلوبندک
زوج‌های جوان در جستجوی خوشبختی در گلوبندک

آنچه در بازار طلا فروشان می‌بینیم!

ساعت‌‌فروشی، سنگ‌فروشی‌، نقره‌فروشی‌، زیورآلات عتیقه، فروشگاه‌های تجهیزات طلاسازی و لوازم جانبی طلافروشی‌ها، مثل لوازم ویترین، از مواردی هستند که در بازار طلا فروشان دیده می‌شوند.

از نکات عجیب بازار تهران این است که یک مغازه می‌تواند در اختیار چهار نفر باشد، به صورت مشترک اداره شود و صرفاً پول آب و برق و گاز بین افراد اداره‌کننده تقسیم شود؛ در اصطلاح هر کسی ویترین خود را داشته باشد.

«پاخور» مغازه‌ می‌تواند روی قیمت خودِ مغازه و طلایی که در آن فروخته می‌شود اثر بگذارد. اصطلاح پاخور بیانگر خوش‌مسیر بودن و بیش‌تر در دسترس بودن مغازه است.

بازارگردی در گلوبندک
بازارگردی در میان دنیای طلا و جواهرات

چگونه به گلوبندک و بازار طلا فروشان برویم؟

با وصفی که رفت، بی‌تردید بهترین مسیر برای رسیدن به بازار طلا فروشان، ایستگاه «مترو پانزده خرداد» است. بعد از طی مسافتی کوتاه با ورودی جذاب و وسوسه‌انگیر بازار زرگرها مواجه خواهید شد!