«خیابان فلسطین»؛ بورس پارچه و عینک

بازارگردی

خیابان فلسطین تهران یا «خیابان کاخ»، خیابانی است که نشانی از کشور فلسطین ندارد. قبل از انقلاب به خیابان کاخ معروف بود چون در زمان «رضا شاه» که این خیابان ساخته شد، «کاخ مرمر» در قسمت جنوبی آن قرار داشت و محل کار شاه بود. خب وقتی یک خیابان چنین ویژگی مهمی داشته باشد و محل عبور و مرور وزرا شود، اقتصاد آن خیابان هم به سرعت رشد خواهد کرد. برای همین این خیابان از شمال تا جنوب پر از مغازه و فضای تجاری شد. بعد از انقلاب، خیابان کاخ به خاطر منحل شدن «سفارت اسرائیل» در تهران که در خیابان مجاور آن بود به فلسطین تغییر نام داد و سفارت اسرائیل به فلسطینی‌ها تحویل داده شد، اما خیابان، شکل بازاری خود را حفظ کرد و پای دستفروش­‌ها هم به آن باز شد.

ویترین مغازه لباس مجلسی در خیابان فلسطین یا خیابان کاخ
جدیدترین پارچه ها و لباس مجلسی در خیابان فلسطین یا خیابان کاخ

خیابان فلسطین دو نوع شکل تجاری دارد: یکی بازار پارچه یا راستۀ پارچه­‌فروشی و دیگری راستۀ عینک‌­فروشی.

فلسطین شمالی؛ بورس پارچه و پرده

اگر به تازگی خانه را عوض کرده‌اید یا فکر می‌کنید که باید تغییری اساسی در دکوراسیون ایجاد کنید، قطعاً به خریدن پرده فکر می‌کنید. پس حتماً به خیابان فلسطین شمالی سر بزنید چون علاوه بر فروش انواع پارچه‌‌های پرده‌ای، اکثر پارچه سراها دوزنده هم دارند. بنابراین می‌­توانید همان‌­جا سفارش دهید و بعد از چند روز تحویل بگیرید. پارچه‌ های خیابان فلسطین تهران معمولاً خارجی است و فروشنده‌ها آن‌ها را به عنوان پارچه های ترکی معرفی می‌کنند. به طور کلی پارچه‌­فروش‌های خیابان فلسطین، هوش تجاری خوبی دارند؛ ویترین پارچه سرا‌ها بسیار خوب چیده شده است و اگر خریدار هم نباشید نظر شما را جلب می‌کند.

در شرایط فعلی اقتصاد ایران، قیمت‌ پارچه ها در بورس پارچه فلسطین چندان عجیب و غریب نیست. به هر حال شما در راستۀ پارچه‌فروشی فلسطین، قدرت انتخاب دارید و می‌توانید انواع پارچه را با کیفیت‌های مختلفی که دارند، نسبت به هم بسنجید. بعضی وقت‌ها اگر شانس بیاورید ممکن است حراج پارچه و پرده باشد و موفق به خرید پارچه ارزان شوید.

ویترین مغازه پرده فروشی در خیابان فلسطین تهران
تغییر دکوراسیون خانه در خیابان فلسطین تهران با خریدن پرده!

از کجا پارچه مبلی بخریم؟

بعد از «میدان انقلاب» هر چه به سمت جنوب خیابان (فلسطین جنوبی) بروید، آرام آرام سر و کلۀ پارچه­‌سراهای مربوط به مبلمان هم پیدا می‌شود. زمانی در این منطقه پارچه‌­های مبلی، تولید «ایتالیا» بودند اما الان بیشتر پارچه مبلی ترک می‌فروشند که البته کیفیت‌ خوبی دارد. اگر از قیمت پارچه مبلی بپرسید باید صادقانه بگویم که در این پارچه­‌سراها هر چه پول بدهید آش می‌خورید! یعنی کیفیت‌های مختلف پارچه با قیمت­‌های مختلف موجود است و بستگی به مبلی که دارید و مبلغی که برای این کار در نظر گرفته‌اید، می‌توانید پارچه مبلی ارزان یا پارچه مبلی لاکچری بخرید! توصیه به آقایان این است که حتما همراه همسر یا نامزد خود برای خرید پارچه بروید، چون تجربه ثابت کرده در چنین شرایطی معمولاً آقایان خیلی سلیقه به خرج نمی‌دهند و صرفاً دنبال این هستند که ماجرای خرید کردن تمام شود. سلیقۀ خانم‌ها در این بازار، قطعاً در شناسایی و خرید جدیدترین پارچه مبلی کمک خواهد کرد.

پارچه مبلی ترک در پارچه سراهای خیابان فلسطین تهران
پارچه مبلی ترک در پارچه سراهای فلسطین جنوبی

پارچه لباس شب در ملاقات «زرتشت» و فلسطین

تقاطع خیابان زرتشت و فلسطین می‌تواند در کنار بازار پارچه مبل و پرده برای خانم‌هایی که به دنبال پارچه لباس شب و «پارچه های تریکو» هستند، جذاب باشد. پارچه سراها و پاساژهای آن اطراف، پارچه‌های با کیفیت و فروشنده‌های متبحری دارند که پیشنهاد دوخت لباس با مدل مناسب فیزیک شما و مد روز دنیا را نیز می‌دهند. البته خیلی اهل تخفیف دادن نیستند. یک قرارداد نانوشته بین فروشندگان آنجا وجود دارد که نمی‌توان با آن کاری کرد. اگر به دنبال خرید پارچه ارزان هستید، تقاطع زرتشت و فلسطین گزینۀ مناسبی نیست. اینجا پارچه‌­ های تریکو هم، کیفیت عالی دارند که البته آن‌­ها هم ارزان نیستند.

پارچه های تریکو در تهران خیابان فلسطین
پارچه لباس شب و پارچه های تریکو در تقاطع فلسطین و زرتشت

عینک دودی؛ همانی که از فلسطین می‌خواهید

در کنار بورس پارچه، بازار مناسب عینک و فریم های عینک از «میدان فلسطین» به سمت جنوب وجود دارد. ‌فریم های عینک طبی ایرانی و خارجی در آنجا فراوان و قیمت‌ها نسبت به نقاط دیگر تهران، مناسب‌تر است و با خیال راحت می‌توانید از عینک فروشی های معتبر تهران خرید کنید. البته قیمت‌ عینک‌های دودی ممکن است کمی دود از سر شما بلند کند! خب این قاعده در تمام نقاط دنیا وجود دارد چون تکنولوژی تولید عینک دودی، پیچیده و ویژه است. البته عینک‌های دودی خیابان فلسطین تهران آن‌قدر زیبا هستند که از پشت ویترین مغازه با شما حرف می‌زنند. اگر جیب پُرپولی دارید حتماً وارد مغازه شوید، در غیر این صورت از همان پشت ویترین با عینک­ دودی خداحافظی کنید و بروید؛ به صحبت­‌های دلبرانه آن‌­ها هم توجه نکنید!

ویترین مغازه عینک دودی در میدان فلسطین تهران
میدان فلسطین تهران به سمت جنوب، محلی برای عینک فروشی های معتبر تهران

قدرت انتخاب مهم­ترین ویژگی بازار خیابان فلسطین است. بروید و خانه ‌خود را زیباتر کنید. اگر شد برای همسر هم یک عینک دودی زنانه بخرید و او را شادتر کنید!