«کوچه مروی»؛ کوچه ای قدیمی و نوستالژیک در دل شهر

بازارگردی

جوی آب وسط کوچه ها، نشون‌دهندۀ قدیمی ‌‌بودن یه مکانه و هنوز توی بعضی از کوچه‌ های شهر‌های مختلف دیده ‌می‌شه. کوچه مروی تهران، یکی از کوچه‌ های قدیمیه که علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، از قدیم‌ یکی از مکان‌های معروف برای خرید کردن بوده، برای همین هم وقتی از شلوغی شهر گذر می‌کنین و به اونجا می‌رین، حس می‌کنین توی تهران قدیم در حال خرید کردن هستین.

کوچه مروی، کوچه ای قدیمی
تهران قدیم در کوچه مروی

کوچه مروی تهران کجاست؟

این کوچه در منطقه ۱۲ شهرداری، نزدیک «بازار تهران» و «کاخ گلستان» واقع شده، از روبه‌روی «شمس العماره» در اواخر «خیابان ناصرخسرو» شروع می‌شه، به موازات «خیابان پانزده خرداد» پیش ‌می‌ره و در تقاطع با «خیابان پامنار»، به پایان ‌می‌رسه. طول این کوچه حدود ۳۵۰ متره، اما توی همین فضا تعداد زیادی مغازه و بنای تاریخی قرار گرفتن.

نمایی از شمس العماره از کوچه مروی تهران
نمای شمس العماره قاجاری از کوچه مروی 

خرید در کوچه مروی

در بازار مروی، همه جور اجناسی مثل اسباب بازی و قهوه پیدا ‌می‌شه، اما اجناس آنتیک، لباس و لوازم آرایش، از معروف‌ترین چیز‌هایی هستن که توی این کوچه به فروش ‌می‌رسن. این کوچه به بورس لوازم آرایش معروفه و تعداد زیادی مغازه لوازم آرایشی داره. شما می‌تونین انواع لوازم آرایش، ابزار گریم و پیرایش مو رو توی این کوچه با قیمتی کم‌تر از جاهای دیگه پیدا کنین.

ویترین مغازه لوازم آرایشی در کوچه مروی
مغازه لوازم آرایشی در بازار مروی

وسط کوچه مروی، «بازارچه مروی» قرار داره. قسمتی از کوچه، مسقف شده و حجره‌هایی به عنوان مغازه درون اون قرار دارن. بازار‌های دیگه‌ای هم اطراف بازار مروی هستن که ورودی اون‌ها در این کوچه قرار داره، مثل: «بازار رضا» با شش طبقه و حدود دویست مغازه که اکثر اون‌ها پوشاک می‌فروشن، «بازار علا» و شعبه ای از«فروشگاه سپه.»

از مزایای این کوچه، یک سرویس بهداشتی عمو‌میه که می‌تونین با خیال راحت وقت بیش‌تری رو برای خرید و گردش توی کوچه صرف کنین! از بابت وجود بانک هم نگران نباشین، تعدادی بانک در اونجا شعبه دارن که می‌تونین در زمان خرید از خدمات اون‌ها استفاده کنین.

سردر بازار مروی
خرید نوستالژیک در بازار مروی

بازار مروی و اعراب

در گذشته، بازار مروی محل تجارت اعراب بود. در گذر زمان، عدۀ زیادی از اعراب‌ از این بازارچه ‌رفتن و ایرانی‌ها مغازه‌های اون‌ها رو ‌خریدن. با این وجود، هنوز می‌شه فرهنگ و زندگی عرب‌ها رو در اون اطراف دید؛ مثلاً روی بعضی از تابلو‌های اغذیه ‌فروشی،‌ عبارت «ساندویج» نوشته شده و غذایی مثل «فلافل»، از غذاهایی هست که همیشه همراه این کوچه بوده.

خوشمزه‌گردی در کوچه مروی

«فلافلی مروی» که در تقاطع این کوچه با خیابان ناصرخسرو قرار داره، فلافلی قدیمی ‌‌و محبوبیه که خیلی از افراد به خاطر اون از سراسر شهر به این مکان میان تا در میان شلوغی شهر، ساندویچ فلافل خوشمزه با طعم تاریخِ تهران بخورن. البته رستوران‌های دیگه‌ای هم در این کوچه هست مثل: «کبابی حاج حسین»، «جگرکی عمو مقصود» و «کافه تمیز» که داخل کوچه، میز و صندلی چیده و شما می‌تونین از حال و هوای کوچه با یک لیوان قهوۀ تلخ، بیش‌تر لذت ببرین.

ساندویچ فلافل در فلافل مروی
طعم ساندویچ فلافل در اولین فلافل تهران

درس و بحث در کنار مغازه لوازم آرایشی!

«حوزه علمیه مروی» از مکان‌های تاریخی کوچه مروی تهران به حساب میاد. این حوزه از اولین مدارس علوم دینی قرن ۱۳ است و در سال ۱۲۳۱ ساخته شده و افراد معروفی مثل «ناصر حجازی» از حوزه علمیه مروی فارغ‌التحصیل شدن. «محمدحسین خان»، معروف به «فخرالدوله»، این مدرسه و همچنین «مسجد مروی» رو ساخته و برای همین هم، نام «خان مروی» روی این مکان‌ها گذاشته شده.

حوزه علمیه مروی در کوچه مروی
حوزه علمیه مروی در بورس لوازم آرایش

چطور به کوچه مروی بریم؟

برای رسیدن به این کوچه قدیمی ‌در شلوغی شهر تهران، راه‌های زیادی هست. شما می‌تونین از «ایستگاه مترو پانزده خرداد» استفاده کنین و با کمی پیاده‌روی، به این کوچه برسین یا سوار اتوبوس‌ها و تاکسی‌هایی که از پایانه آزادی حرکت ‌می‌کنند، بشین. اگر قصد دارین از خودروی شخصی استفاده کنین، در نزدیکی خیابان ناصرخسرو، پارکینگ‌هایی مثل «پارکینگ ناصرخسرو» وجود داره.

ایستگاه مترو پانزده خرداد
بازار مروی را با متروی پانزده خرداد تجربه کنید

پیشنهاد می‌کنیم اگر به این کوچه قدیمی ‌رفتید، سری هم به «کوچه خدابنده لو» بزنید. این کوچه هم بسیار قدیمی، زیبا و دیدنیه. اگر وقت داشتید، از کاخ گلستان هم دیدن کنید.