پارک شهر ریه ی تهران قدیم

کوچه‌گردی

وقتی می گی تهران همه می گن اون شهر آسفالتیه؟ اونی که همه توش دارن از صبح تا شب بدو­بدو از این­ور به اونور می رن؟ اونی که شلوغه؟ اون شهره که پر ترافیک و دود و دمه؟ اونی که نفستو بند میاره؟ اونی که مردمش از بس بابت استرس، شب نخوابیدن و روز انقدر خستن که سرپا تو مترو می ­خوابن؟ اونی که همه دنبال یه برگه پول، خورشید و به ماه می­ دوزن؟

تهران شلوغ و پردود و استرس پنهان در میان فراموشی ها

ریه های تهران پردود

راستش انقدر تهران رو این­طور نشون دادن و این­طور دیدیم که دیگه باورمون شده این شهرِ خوشگل این­قدر پر از سختی و گرفتاری و تلخیه. اما حقیقت اینه که اگه شمال رو از تو معادلاتمون فاکتور بگیریم، تهران یکی از سرسبزترین شهرهای ایرانه و اگه دود و دم تهران حذف بشه، یکی از ملس ترین آب­ و­هواهای ایران رو توی تهران داریم. این شهر سرسبزی و آب­ و­هواشو مدیون یه عالمه پارک بزرگ و کوچیکیه که تو هر محله رشد کردن و شدن عینهو شش­ های تهران. تهران با همین پارک ­هاش نفس می کشه با ملت، نهج البلاغه، پلیس، لاله، دانشجو، آب و آتش، ساعی، هنرمندان، جمشیدیه و ده ­ها پارک دیگه که می­ تونم فقط با اسماشون همین مقاله رو پر کنم.

پارک شهر نفس عمیق مرکز شهر

فقط بیست و چهار روز قبل از خودکشی صادق هدایت

اولین وقدیمی ­ترین پارک شهری تهران «پاک شهره» و از اسمش این ­طوری فهمیده می ­شه که پارک ­شهر تهران قدیم محسوب می­ شده. «اونورالملوک» از خاندان بزرگ و پر از مشاهیر «هدایت» با همکاری شهرداری و کمک چند تن از زنان خیر محله سنگلج که حالا بعد از حضور متفقین در ایران کم کم داشت از بین می ­رفت و متروکه می­ شد، در شمال محله سه حلقه چاه حفر کردن و بنای اولین پارک تهران را گذاشتند و بیست و چهار روز قبل از اینکه در نوزدهم فروردین 1330 در آپارتمانی در خیابان «شامپیونه» پاریس یکی از مشهورترین خودکشی­ های تاریخ ایران توسط برادرش «صادق هدایت» صورت بگیره، پارک رو افتتاح کردند.

محله ی سنگلج میزبان هفتاد ساله اولین پارک شهری ایران

ماساژ ژاپنی در ریه ی تهران

حالا پارک شهر این روزها یکی از شش­ های همین تهران پر دود و دم خودمونه که وقتی تو شلوغی مرکز تهران پا توش بزارین حس می­ کنید که وارد بهشت شدین. پارک شهر تهران منطقه دوازده رو تحت اکسیژن پراکنی خودش قرار داده و وقتی از تو خیابونای وحدت­ اسلامی، یا خیام تو اون شلوغی به پارک شهر وارد می شین، حس می­ کنید یکی داره پشت گردن و شونه­ هاتون رو یه ماساژ نرم ژاپنی می­ ده که یهو تمدد اعصاب پیدا می ­کنید. یهو نفستون عمیق­ تر می­ شه و اکسیژن هجوم میاره تو ریه ­هاتون.

ماساژ طبیعت وسط ترافیک تهران

جاذبه­ های پارک شهر

پارک شهر فقط خود پارک نیست بیست و پنج هکتار مساحت داره که هفده هکتارش رو فضای سبز پر کرده و باقیش علاوه بر پیاده روها و مسیرهای باصفاش و آب­نما و دریاچه زیباش، یه سری کاربری برای گردشگری و کار فرهنگی توش در نظر گرفته شده.

از جاذبه‌ها پارک می­ شه به نماد قربانیان سلاح‌های شیمیایی توی میدان مرکزی پارک، موزه صلح تهران، باغ پرندگان و سایت پرنده‌نگری، آکواریوم پارک شهر، وسایل و امکانات ورزشی مثل میز پینگ‌پنگ، دریاچه مصنوعی و سوار شدن به قایق پدالی اشاره کرد که البته این مورد آخر بعد از حادثه پارک شهر در سال 81 که به علت عدم رعایت موارد ایمنی منجر به غرق شدن شش دانش ­آموز دختر شد، کمتر مورد استقبال مردم قرار می‌گیره. از همه مهم­تر اگه فصل بهار گذرتون به پارک می ­خوره حتما عکس یادگاری با گل­ های لاله رو فراموش نکنید.

باغ لاله های بهاری پارک شهر

آکواریومی بازمانده از جنگ

زمان جنگ یه پناهگاه محلی در ضلع جنوب شرقی پاک ساخته شد که حالا اسم آکواریوم پارک شهر رو یدک می­کشه و محلی برای نمایش ماهی­ های آب شیرینه و همزمان شما می ­تونید وسایل مربوط به آکواریوم هم از اونجا تهیه کنید.

پناهگاهی بازمانده از جنگ در دست ماهی های پارک شهر

اولین کتابخانه عمومی تهران

پارک شهر تهران کتابخانه معتبر و مشهوری داره که یکی از قدیمی ­ترین و مجهزترین و بزرگ­ترین کتابخانه ­های عمومی تهران محسوب می­ شه. در حال حاضر این کتابخانه سی و دو هزارعنوان کتاب داره و از اوایل دهه شصت هم یه آرشیو خوب از هفتصدعنوان مجله و شانزده عنوان روزنامه در اینجا جمع ­آوری شده.

لذت آرامش در میان کتاب های پارک شهر

میهمانی پرندگان مهاجر

یکی از جاذبه­ های پارک شهر باغ پرندگان و سایت پرنده نگریه. «باغ پرندگان» مرکز پارک شهر قرار داره که اونجا می ­تونید گونه‌های متعددی از پرنده ­ها از جمله انواع طوطی‌ها، کبک، بلدرچین، خروس هلندی، انواع طاووس، مرغ‌های زینتی، بوقلمون، قرقاول و ... رو ببینید.

پارک شهر همیشه میزبان پرنده­ هاست؛ میزبانی که چهل گونه مختلف پرنده میهمانش هستند، پرنده­ های ساکن، مهاجران زمستانی و تابستانی و مهاجران عبوری که حتی اسم­ هاشون آدمو وسوسه می­ کنه که یه زندگی مثل کارتون «نیلز» رو برای خودش متصور بشه. سایت پرنده­ نگری پارک شهر تهران امکاناتی مثل دوربین­ های دوچشمی و کتاب­ های راهنما رو برای دیدن این پرنده­ ها فراهم می­ کنه و تورهای رایگانی هم برای این پرنده ­نگری در پارک برگزار می­ کنن.

میهمانی پرندگان در پارک شهر

موزه­­ ای برای جهانی پر از صلح

موزه صلح پارک شهر هم در سال 86 توسط انجمن حمایت از قربانیان سلاح­ های شیمیایی راه­ اندازی شده. این موزه عضو شبکه جهانی موزه­ های صلح به شمار می­ره که اصولا فرهنگ صلح رو ترویج می کنند و فجایع جنگ رو به تصویر می­ کشند، فجایعی که زندگی مردمان و شهرها و محیط زیست رو تحت تاثیر خودشون نابود کردند. راهنماهای موزه هم از اعضای انجمن هستند که خودشون به نحوی درگیر پیامدهای جنگند و با عوارض جنگ دست و پنجه نرم می ­کنند.

موزه صلح یادآوری زخم های جنگ

ساختمان­ های مشهور ادارات شهری مثل شهرداری تهران و شورای شهر و دیوان عدالت اداری همه نزدیک پارک هستند و سایت ­های تاریخی مثل موزه ایران باستان و سردر باغ ملی و همچنین فود استریت سی ­تیر هم جز دیدنی­های اطراف پارک به حساب میان.

پارک شهر محصور میان ادارات شهری

قرارمون پارک شهر

پارک شهر تهران انقدر جای مشهوریه که دیگه لازم نیست به این سوال که پارک شهر تهران کجاست پاسخی بدیم، در واقع پارک شهر تهران نقشه مرکز شهر رو سرسبز کرده.

قلب سبز تهران

اما چون مرکز شهر جز طرح ترافیکه باید برای پارک شهر تهران آدرسی در­خور یه پیاده بدیم و اون رفتن به پارک شهر تهران با متروه. ایستگاه مترو حسن­ آباد و مترو امام ­خمینی نزدیک­ترین ایستگاه­ ها به پارک ­شهر هستند که با کمی پیاده­ روی شما رو به سمت پارک هدایت می­ کنند.

پارک شهر یه سایت خوب برای عکاسی

پارک شهر می­ تونه یه پاتوق خوبی برای ورزشکارا و دوستی­ ها و اهل علم و دانش و فرهنگ و تهران­ گردها باشه. پس ته تمام مسیج ­های دوستی یادتون نره بنویسید قرارمون پارک شهر.

قرار دوستی هامون در پارک شهر