هزار و یک شب در «بازار موبایل علاءالدین»

بازارگردی

در تقاطع «پل حافظ» و «خیابان جمهوری» پاساژی ۱۱ طبقه با نمای آلمینیومی با ترکیب رنگ قرمز به نام پاساژ علاءالدین قد کشیده است. نام آن را علاءالدین گذاشتند چون «حاج رضا علاءالدین» آن را ساخت و مالک و مدیر آن شد. حاج رضا علاءالدین از دهۀ ۵۰ در همین تقاطع، صاحب کارگاه و لاستیک فروشی بود و ۱۰۰۰ متر از فضای کنونی بازار موبایل علاءالدین را در سال ۵۳ خریداری کرد. دهۀ ۶۰ و رکود حاصل از جنگ هشت ساله فرصت خیلی خوبی برای بعضی از آدم‌ها بود. ملک و مغازه ارزش واقعی خود را از دست داده بود و کسانی که درآمد مناسبی داشتند سرمایۀ خود را تبدیل به ملک و مغازه می‌کردند. در آن سال‌ها حاج رضا با هوش تجاری و با توجه به طرح و ایده‌ای که در ذهن داشت مغازه‌ها و ملک‌های اطراف را نیز خریداری کرد تا ملک اصلی قناسی پیدا نکند. از سال ۷۴ شروع به ساخت «پاساژ علاءالدین» کرد و تا سال ۷۹ تمام کار او به ثمر نشست.

بازار موبایل علاءالدین
بازار موبایل علاءالدین؛ تقاطع پل حافظ با خیابان جمهوری

پاساژ موبایل علاءالدین ۱۱۰۰ مغازه دارد. ارزش واقعی پاساژ علاءالدین در حال حاضر ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان است. تصور کنید اگر کسی در ماه ۵ میلیون تومان درآمد داشته باشد باید یک میلیون ماه، تمامِ حقوق خود را پس‌انداز کند تا کل این مجموعه را بخرد. هیچ لاکپشت و کلاغی چنین عمری نمی‌کند چه برسد به انسان! برای رسیدن به چنین ثروتی باید حاج رضا علاءالدین بود که از فرصت‌ها استفاده کرد و به همه چیز رسید یا خودِ «علاءالدین» داستان‌های «هزار و یک شب» بود و دستی به «چراغ جادو» کشید و با کمک «غول چراغ»  یک شبه میلیاردر شد. اگرچه بعید می‌دانم از چراغ جادوی علاءالدین چنین بازار موبایلی در بیاید!

لوازم جانبی موبایل در بازار موبایل علاءالدین
پاساژ علاءالدین و داستان های هزار و یک شب آن

چرا به پاساژ علاءالدین برویم؟

مغازه‌های بازار موبایل علاءالدین خیلی تنگ و تُرُش کنار هم قرار گرفته‌اند. چون به گفتۀ خود حاج رضا از اول هم زیبایی پاساژ در طراحی آن لحاظ نشده و تنها هدف فضاسازی اقتصادی برای مغازه‌ها بوده است. البته این موضوع باعث شده زمانی که وارد پاساژ علاءالدین می‌شوید حس کنید هوا سنگین است. به خصوص در تابستان که رطوبت و گرما در فضا بسیار زیاد می‌شود. اما همۀ این‌ها دلیل نمی‌شود که پاساژ علاءالدین به عنوان یکی از مراکز اصلیِ و مطرح فروش گوشی، اعتبار خود را از دست بدهد حتی با وجود اینکه بازارهای تازه و مدرنی در همین منطقه ایجاد شده است و فروشگاه‌های اینترنتی هم در زمینۀ فروش موبایل هر روز بیشتر می‌شوند. علت آن این است که با حضور در بازار علاءالدین می‌توانید هر موبایلی با هر رنگ و لوازم جانبی را از نزدیک ببینید و بعد از کمی فکر کردن بهترین گزینه را انتخاب کنید. بین عموم مردم نیز اینطور جا افتاده است که خرید از بازار علاءالدین مشکلات کمتری دارد. بیراه هم نیست! یک بار در نیم‌طبقه‌ای که برای حل اختلاف بین مشتری و فروشنده است با چشمان خودم دیدم که با دستور خود حاج رضا علاءالدین کلِ مبلغ موبایل به خریدار بازگردانده شد چون فکر می‌کرد جنسِ «فیک» یا به قولی ایراددار را یکی از مغازه‌ها به او فروخته است. خلاصه که حاج رضا هوای شما را دارد.

مغازه های بازار موبایل علاءالدین
بازار موبایل علاءالدین، اجتماعی بزرگ از مغازه‌های بسیار کوچک

نه ارزان، نه گران؛ همه چیز به قیمت

قیمت گوشی موبایل در بازار علاءالدین با دیگر مغازه‌های تهران فرق چندانی ندارد. به هر حال بنگاه خیریه که نیست! با قیمت دلار هم قیمت گوشی موبایل در این پاساژ بالا و پایین می‌رود. مزیت این بازار همان‌طور که گفتم قدرت انتخاب و دیگری ضمانتی است که حتی خود مغازه‌ها و فروشگاه‌ها‌ برای بازپس‌گیری و تعمیر گوشی به شما می‌دهند. بعضی از فروشنده‌ها و صاحبان مغازه‌‌ها در این بازار موبایل، ماهانه حدود دو میلیارد تومان گردش حساب دارند و سعی می‌کنند در هر حالتی رضایت مشتری را کسب کنند و اعتبار خود را از دست ندهند. اما با همۀ این‌ها مواظب باشید که مبادا ضمانت‌ نامه قلابی به شما تحویل دهند. در هر بازاری که می‌روید اول از همه باید حواس‌جمع باشید تا سرتان کلاه نرود چون مثل هر صنفی در میان فروشنده‌های موبایل هم کسانی هستند که زیر بارِ اجارۀ بالای مغازه‌ها شیطان به جلدشان برود و تقلب کنند. امان از این شیطان رانده شده!

نمایندگی های سامسونگ و اپل در بازار موبایل علاءالدین
بازارموبایل علاءالدین و تنوع گوشی‌های ارائه شده در آن

دو نکتۀ اساسی برای خرید موبایل

همیشه قبل از خرید گوشی موبایل دو مساله را چک کنید: یکی «اورجینال» بودن گوشی با توجه به بسته‌بندی و دیگری تقلبی نبودن ضمانت‌ نامه موبایل. یک وقت دیدید خرید کردید و از دست حاج رضا هم کاری برنیامد. شاید او ویلای شمال بود و در دسترس نبود!

بازار موبایل علاءالدین
فروش گوشی‌ های کار کرده در بازار موبایل علاءالدین

داستان‌های هزار و یک شبِ بازار علاءالدین

این پاساژ بارها توسط شهرداری تهدید به تخریب بعضی طبقات شد و البته یک بار هم این کار اتفاق افتاد. چندین‌بار هم در پاساژ علاءالدین آتش‌سوزی اتفاق افتاد که نشان می‌دهد حاجی رضا باید برای امنیت این پاساژ فکری بکند. گاهی هم ممکن است در آنجا صدای داد و بیداد شاکیان را بشنوید که از دست فروشنده‌های متقلب به ستوه آمده‌اند اما شما برای خرید از یک بازار که صاحب باهوشی دارد باید باهوش رفتار کنید که درگیر داستان تازه‌ای از بازار موبایل علاءالدین نشوید. پاساژی که بیش‌تر از ۱۱۰۰ مغازه دارد حتما داستان‌های آن از هزار و یک شب هم فراتر می‌رود.

بازار موبایل علاءالدین
بازار موبایل علاءالدین، بازاری با داستان های بسیار

آدرس بازار موبایل علاءالدین

برای رسیدن به بازار موبایل علاءالدین سعی کنید با مترو سفر کنید. متروی «حافظ» پیاده شوید. سعی کنید بدون همراه بروید چون اگر همراه داشته باشید نیمی از حواس شما در بازارِ گوشی، مشغول این می‌شود که همراه عزیز از میان مسیرهای تنگ و باریک عبور کند و از شما جدا نشود.

بازار موبایل علاءالدین
بازارگردی با چاشنی علاءالدین و هزار و یک شب

این هم تجربه‌ای است. همه موبایل لازم هستیم و بد نیست برای دیدن گوشی‌ های موبایل به پاساژ حاج رضا علاءالدین هم برویم.