گل اومد بهار اومد میرم «محلات»

بازارگردی

دوربین از توی ابرها با صدای باد پایین میاد و شلوغی بزرگراه «امام علی» رو با چاشنی سروصدای بوق ماشین‌ها از بالا نشون می‌ده. ارتفاعش رو به تدریج کم می‌کنه و به سمت شرق و خیابون‌های خلوت منطقۀ چهارده حرکت می‌کنه. وقتی که به تقاطع بلوارهای «زمزم» و «کوثر» می‌رسه، قد آدم‌ها می‌شه. گروه «پالِت» با یه فولکس واگن نارنجی توی شلوغیِ «بازار گل محلات» پارک می‌کنن و آهنگ «سال تا سال» رو می‌خونن:

«بیا آتش باش بیا به جان من ریز

داغم کن اعجازی کنیم غروب پاییز

بیا قصه شو تو این شبای بی‌خواب

خوابم کن آزادم کن از زنجیر مهتاب

بیا نغمه شو بیا ترانه سر کن

بیا آغاز شو شوری دگر کن»

بازار گل محلات
نغمه‌ها و ترانه‌های زندگی در بازار گل شهید محلاتی

حالا دوربین می‌ره توی بغلِ پُر از گلِ آدم‌هایی که داخل بازارِ گل محلاتی دارن هیجان‌زده از این‌ سمت به اون‌ سمت می‌رن و دسته‌دسته گل می‌خرن. بازار گل محلاتی پاتوقِ گل‌بازهای تهرانه. اون‌قدر فضای گیرایی داره که اگر برای اولین‌بار هم اونجا برین و حتی قصد خرید هم نداشته باشین، مطمئناً با یه ماشینِ پر از گل به خونه برمی‌گردین، در حالی‌که از پنجره‌های ماشین صدای آواز دسته‌جمعیِ: «گل اومد، بهار اومد، می‌ریم محلات» به گوش می‌رسه!

مردم در بازار گل شهید محلاتی
شادی را در بازار گل محلات بغل کنیم!

در بازار گل محلات چه چیزهایی می‌توان پیدا کرد؟

توی بازار گل محلاتی، همه مدل گل به هر مقدار پیدا می‌شه. بازار گل یک مجموعه سالن مسقف و یک سری کوچه‌های رو باز داره. معمولاً گل‌های آپارتمانی و گل‌های تزئینی رو می‌تونید تو سالن‌های سرپوشیده پیدا کنید. این سالن‌ها تخصصی هستن، مثلاً بعد از ورودی اصلی بازارِ گل، سالن‌های گل «رز»، «داودی» و «گلایل» جدا از هم قرار دارن و انواع این گل‌های تزئینی و حتی کمیاب رو می‌تونید داخل سالن‌های مجزا ببینید. محل فروش لوازم جانبی گل و گیاه از انواع گلدون‌ها و لوازم تزئینیِ دسته گلِ عزا، عروسی و ماشین عروس گرفته تا حباب‌ها، قفسه‌ها، خاک، بذر و کود، همه و همه داخل کوچه‌‌ها پیدا می‌شن. اینطور بگم که به هر ناممکنی در مورد گل و گیاه فکر کنید اینجا پیدا می‌شه. کوچه‌ها محل فروش درخت‌ها، گیاهان مخصوص فضای آزاد و کاکتوس‌ها هم هستند.

سالن‌ های سرپوشیده بازار گل محلات
کوچه‌های پُر گلِ سرپوشیده در بازار گل
انواع کاکتوس در بازار گل شهید محلاتی
کلکسیون کاکتوس‌ها در بازار گل محلاتی

یکی از نقاط قوت‌ اینجا گلدون‌ فروشی‌ها هستن. هر گلدونی رو که در ذهن داشته باشین، داخل راستۀ گلدون‌ فروشی‌ها می‌تونید پیدا کنید. قدم زدن بین گلدون‌های رنگارنگ یکی از جذابیت‌های بازار گل محسوب می‌شه.

راسته گلدون فروشی بازار گل
دنیای گلدان‌ های رنگانگ محلات

قیمت‌ها در بازار گل محلات

قیمت‌های بازار گل محلات به طرز قابل توجهی پایین‌تر از سطح شهره اما به دو نکته باید توجه کنید: اول اینکه قیمت‌ها آخر هفته کمی بالاتره و دوم اینکه اگر گل‌های حساسی که نیاز به رسیدگی زیاد دارن رو از بازار گل تهیه می‌کنید، باید حتماً بعد از خرید، خاک و گلدون اون‌ها رو تعویض کنید و کود دادن و سم‌پاشی رو در دستور کار قرار بدین.

لوازم جانبی نگهداری گل و گیاه
هر آنچه که برای گل‌های خود نیاز دارید!

حس و حال محیط در محلات

توی گل‌ فروشی محلاتی، انگار وارد یه دنیای دیگه می‌شین، آدم‌ها و محله جور دیگه‌ای هستن. تصور کنین وارد صحنۀ انیمیشن‌ شدین، از اون‌ها که پر از گُل و دشت و دَمنه و همۀ موجودات از حیوانات و درخت‌ها گرفته تا گل و پروانه و آدم همه زبان دارند و با هم حرف می‌زنند، مثل پسر شجاع می‌خندن، یه چیزی شبیه به کارتون خرس‌های مهربون که داخل ابرها زندگی می‌کردن و از روی شکمشون رنگین‌کمون مهربونی برای مبارزه با بدی‌ها بیرون می‌اومد. این حس و حال، وقت عید چند برابر می‌شه.

بازار گل شهید محلاتی
در بازار گل محلات، کودک شویم!

بازار گل مثل تمام بازارهای ایرانی خیلی شلوغه و در عین بی‌نظمی، نظم طبیعی خودش رو داره، برای همین سعی کنید به چشم یه گشت‌و‌گذار طبیعی بهش نگاه کنید، لذت ببرید و از گم شدن توی سالن‌ها و کوچه‌های اون کلافه نشین چون که با چند بار رفتن، حسابی راه‌بلد می‌شین؛ گم شدن بین گل‌ها اصلاً ترس نداره و پر از تازگی و شگفتیه.

بازار گل شهید محلاتی
بازارگردی با عطر گل ها در محلات

ساعت کار بازار گل شهید محلاتی

بازار گل محلاتی ساعت کار رو با طبیعت تنظیم کرده و از چهار و نیم صبح، همه چیز خیلی جدی شروع می‌شه. گل‌ فروشی ها تا آخر شب فعال هستن ولی ساعت پایان کار مجموعه معمولاً دو بعد از ظهر اعلام می‌شه که تا ساعت سه و چهار این پایان کار ادامه داره؛ مخصوصاً اگر آخرِ هفته باشه. بازارِ گل همیشه شلوغه به خصوص آخر هفته‌ها، برای همین هم سعی کنید از طبیعت بازار گل پیروی کنید و اول صبح، قبل از ساعت 9 اونجا باشید تا هم جای پارک پیدا کنید و هم اینکه گل‌های تازه رو صاحب بشین.

گل فروش در بازار محلات
گل فروشی لطیف ترین شغل دنیا

آدرس بازار گل محلات

آدرس بازار گل محلاتی رو معمولاً این طور میدن: از بزرگراه امام علی وارد بزرگراه محلاتی بشین، بلوار «دهم فروردین» یا «نبرد» رو به سمت بلوار زمزم ادامه بدین. هر جا که شلوغی دیدین یعنی به بازار گل شهید محلاتی رسیدین.

بازار گل شهید محلاتی
بازار گل محلات، دروازۀ بهشت

پیشنهاد

شخصاً معتقدم بسته به نوع دسترسی هر دو سه هفته یک بار به بازار گل محلاتی برین و دسته‌های گل «میخک» و داوودی رو با قیمت خیلی مناسب و در رنگ‌های متنوع تهیه کنید. این گل‌های زیبا تا چند هفته دوام میارن و اینطوری خونۀ شما همیشه پر از گل‌های زیباست.