«بازار بین الحرمین تهران»، بازار خرید لوازم تحریر

بازارگردی

نمی‌دانم چرا با شنیدن نام بازار بین الحرمین تهران این صحنه جلوی چشمانم تصویر می‌شود: یکی از روزهای شهریور که باد می‌وزد، چند برگ را با خود بالا و پایین می‌برد و می‌اندازد روی زمین، جلوی پای رهگذری که احتمالاً یا دانش‌آموز است یا دانشجو. این باد با این که خیلی جان‌دار نیست ولی چنان لرزه‌ای بر اندام فرد محصل می‌اندازد که انگار زلزلۀ ده ریشتری است؛ یک چیزی که دست کمی از «سونامی» ندارد. بعد از این لحظه و آرام گرفتنِ وجود فردِ لرزیده، بوی ماه مهر می‌رود توی مشام آدم‌ها. بوی ماه مهر، عجیب و غریب است. اکثر آدم‌ها تکلیفشان با این بو روشن نیست. این که چقدر خوشایند یا ناخوشایند است همیشه محل بحث و جدل‌های طولانی بوده؛ از آن بحث و جدل‌هایی که هرگز پایانی ندارد.

لوازم تحریر در بازار بین الحرمین تهران
بوی ماه مهر و بازار بین الحرمین تهران

وقتی که فرد محصل و خانوادۀ او فهمیدند که دیگر راستی راستی مدرسه و دانشگاه دارد باز می‌شود و خبری از یللی‌تللی‌های تابستان نیست، شال و کلاه که نه، ولی لباس مناسبی برای گرمای رستم‌کشِ تابستان به تن می‌کنند و می‌زنند به دل بورس لوازم تحریر تهران، بین الحرمین.

مغازه های لوازم تحریرفروشی در بازار بین الحرمین تهران
بازار بین الحرمین، بورس لوازم تحریر تهران

لذت خرید لوازم تحریر از بازار بین الحرمین تهران

قرار نانوشته‌ای توی خیلی از خانه‌های تهران هست که اکثر خریدهای مناسبتی باید در بازار انجام شود تا لذت آن را زیر پوست اعضای خانواده بشود لمس کرد. خانوادۀ فرد محصل راهی می‌شوند به سمت بورس  لوازم‌ تحریر تهران که همان بازار بین‌الحرمین است و در حالی که نفس آن‌ها را گرمای شهریور بریده، خود را لای بوی کتاب و دفترِِ تازه غرق می‌کنند. بین الحرمین که یک وقتی محل کسب و کار ناشران و صحافان بوده، امروز فقط بازار لوازم تحریر است و بس. لوازم تحریرِ در این جا مثل خیلی چیزهای دیگرِ بازار آن قدر تنوع دارد که فرد خریدار اگر برنامۀ از پیش تعیین‌شده‌ای برای خرید نداشته باشد، چنان سرگردان خواهد شد که حساب او با کرام‌الکاتبین خواهد بود!

ازدحام جمعیت در بورس لوازم تحریر تهران
بازار لوازم تحریر تهران، شلوغ و متنوع

لای تابلوهای نئونِ بازار لوازم تحریر، خودکارها، مدادرنگی‌ها و جامدادی‌ها دست به دست می‌شود و کیسۀ خریدِ دانشجو و دانش‌آموز مرحله به مرحله سنگین‌تر. در وانفسای شلوغی دَمِ مهرِ بازار، بطری آب و لقمۀ  کوچک نان و پنیر و گردو می‌تواند ناجی آدم‌های درمانده از جست‌وجو برای خرید باشد. جابه‌جایی در مسیرهای مختلف در شرایطِ معمولِ بازار لوازم التحریر تهران، خیلی منطقی نیست چه برسد به وقتی مثل نزدیکِ اولِ مهر که آدم در سرگشتگی، زمان را سر می‌کند.

تنوع لوازم اتحریر در بازار بین الحرمین تهران
لذت خرید لوازم تحریر از بازار لوازم تحریر تهران

حالا چرا بین‌الحرمین آن هم وسط تهران؟!

علت این نام‌گذاری وجود دو مسجد مهم در این محدوده است: یکی «مسجد عتیق» و دیگری «مسجد امام» یا «مسجد سلطانی» که هر دو روزی مسجد جامع بوده‌اند و همین موضوع در وصف اهمیت آن‌ها کافی است. با دانستن نشانی یکی از این دو مسجد می‌توانید به راحتی بازار لوازم تحریر را پیدا کنید.

گشت و گذار در بازار لوازم التحریر تهران
بازارگردی به قصد خرید لوازم تحریر

چگونه به بازار بین الحرمین برویم؟

از «پله نوروزخان» که وارد شدید، بعد از ورودی مسجد امام به سمت چپ تغییر مسیر بدهید. به اولین دو راهی که رسیدید به سمت راست حرکت کنید. اینجا همان بازار لوازم التحریر تهران است. حالا دیگر با خیال راحت می‌توانید در بازار گشت‌وگذار کنید و خرید کلِ سال تحصیلی را در یک سفر نیم روزه به بازارِ بزرگ تهیه کنید.

به یاد داشته باشید که همیشه بهترین مسیر دسترسی به بازار، «ایستگاه مترو پانزده خرداد» است که هر چند گاهی شلوغ بودن بیش از حد آن، آمادگی جسمانی زیادی را طلب می‌کند اما شما را به مقصد می‌رساند، حتی اگر له شده باشید!