بستنی مشتی، مثل «بستنی اکبر مشتی» تجریش

خوشمزه‌گردی

چند وقت پیش رفته بودم تجریش‌گردی. همین­‌طور که راه می‌رفتم چشمم به مغازه‌ای­ قدیمی با درگاه کوچکی افتاد که سردرش نوشته بود: بستنی اکبر مشتی! اسم بستنی اکبر مشتی تجریش به عنوان یکی از معروف ترین بستنی فروشی های تهران زیاد به گوشم خورده بود. از اونجا که هوس بستنی کرده بودم و هوا هم تازه داشت سرد می‌­شد و بستنی نوستالژیک خیلی می‌چسبید، دلم رو به دریا زدم و رفتم داخل مغازه.

نمایی از بستنی فروشی اکبر مشتی
بستنی اکبر مشتی تجریش

داستان اکبر مشتی همراه با منوی بستنی اکبر مشتی!

داشتم منوی بستنی اکبر مشتی رو نگاه می‌­کردم: بستنی سنتی اکبر مشتی، بستنی میوه‌­ای، بستنی مخصوص و غیره که چشمم به قفسه­ بستنی سنتی افتاد. به آقای مسنی که پشت دخل نشسته بود سفارش یه بستنی سنتی رو دادم. همین­ طور که بستنی فوق‌العاده‌ای که سفارش داده بودم رو می‌خوردم، سر صحبت رو با آقای پشت دخل باز کردم.

منو و قیمت های بستنی اکبر مشتی
منوی بستنی فروشی اکبر مشتی

اول در مورد طرز تهیه بستنی اکبر مشتی پرسیدم و بعد هم راجع به تاریخچۀ مغازه اکبر مشتی. اون آقا که اسمش «امیر ملایری» معروف به «امیر مشتی» بود، داستان رو این­‌طور شروع کرد که حدود سال ۱۸۶۸ میلادی یعنی نزدیک به یک و نیم قرن پیش، یه آقایی به اسم «اکبر مشهدی ملایری» برای کسب درآمد، شروع به امتحان کردن کارهای مختلفی کرد اما هر بار شکست خورد؛ تا این­که با یه آقایی به اسم «ممد ریش» آشنا شد. از قضا ممد آقا با درباریان قاجار آشنایی داشت. اکبر آقا به واسطۀ ممد ریش با بستنی آشنا شد و با همدیگه مغازۀ بستنی‌فروشی زدن و شدن موسس اولین بستنی‌ فروشی ایران، بدون اینکه بدونن قدیمی‌ ترین بستنی مال ایران بوده!

دیوار خاطرات بستنی فروشی اکبر مشتی
بستنی اکبر مشتی، اولین بستنی فروشی ایران

بعد ۲ سال ممد ریش از اکبر آقا جدا شد و اکبر مشتی به تنهایی مسئولیت اداره مغازه رو به عهده گرفت. اکبر مشتی برای حفظ و رشد کارش زحمت زیادی کشید. از اون­جا که توی اون دوره وسیله­‌ای به اسم یخچال ساخته نشده بود، اکبر مشتی، صبح­‌های خیلی زود برای خرید و انبار کردن یخ می‌رفت تا برای فصل­‌های دیگه هم بتونه بستنی برای فروش داشته باشه. اکبر مشتی به جای اسانس‌های شیمیایی از میوه و زعفرون برای طعم دادن به بستنی­‌ها استفاده می‌کرد. حتی چند باری هم درباریان اکبر مشتی رو با خودشون به کشورهای مختلف بردن تا برای اون‌ها بستنی سرو کنه.

اکبر مشتی ملایری
اکبر مشتی، بنیانگذار بستنی اصیل ایرانی

آقای اکبر مشهدی ملایری تو سن ۹۰ سالگی فوت کرد، یعنی حدود ۴۰ سال قبل از اینکه من حتی به دنیا بیام. بعد از اون، ادارۀ مغازۀ بستنی اکبر مشتی به همین آقای مسن، یعنی «امیر مشتی» سپرده شد. امیر آقا با اطمینان کامل بهم گفت که این بستنی‌ها هنوز مزۀ بستنی‌های نوستالژیک اون زمان رو داره!

بستنی فروشی اکبر مشتی
تجریش‌گردی با بستنی سنتی اکبر مشتی!

خیلی دلم می‌خواست که می‌تونستم خود آقای اکبر مشتی رو هم از نزدیک ملاقات کنم و راجع به کاری که در زمینۀ بستنی تو ایران کرد با اون حرف بزنم، اما نمیشه….

بستنی فروشی اکبر مشتی تجریش
بستنی با طعم لبخند کارکنان بستنی فروشی اکبر مشتی

آدرس بستنی اکبر مشتی در تجریش

بستنی اکبر مشتی تو هر حال و هوایی می‌چسبه. پس سعی کنین تو اولین فرصت خودتون رو به یه بستنی اصیل و واقعی دعوت کنین. برای این کار کافیه به آدرس: میدان تجریش، خیابان شهرداری، نرسیده به خیابان ناهید سر بزنین.

شماره تلفن بستنی اکبر مشتی: ۲۲۷۳۹۱۲۴ و ۲۲۷۰۳۱۳۷