«باغ ایرانی ده ونک»، تصویری از بهشت

کوچه‌گردی

باغ ایرانی ده ونک تهران، بی‌شک یکی از بهترین و دلچسب‌ترین مکان‌های این شهر شلوغ و پُرازدحام برای یک روز تهران‌ گردی است. بله درست شنیدید، باغ ایرانی در تهران، دلتان لرزید؟ مگر می‌شود که نلرزیده باشد، باغ ایرانی یعنی چهارباغی که صدای آب، سایۀ درختان و کوشکی در میان آن، بیشترین شباهت با بهشت را برای آن رقم زده است. حالا که تا بهشت فاصله زیاد است، عجالتاً همین باغ ایرانی را بچسبیم بهتر نیست؟

باغ ایرانی تهران
باغ ایرانی ونک، بهشتی در دل تهران

باغ ایرانی و تولد آن به دست «کوروش»

کوروش کبیر وقتی دستور ساخت «پاسارگاد» را داد شاید هیچ وقت فکر نمی‌کرد که ایده‌اش دربارۀ هندسۀ باغ و محل قرارگیری درختان، الگوی باغ‌هایی شود که در آینده به باغ ایرانی مشهور شدند. باغ ایرانی قرار بود تصویر بهشت برین باشد روی زمین: آبِ جاری، سایه‌سار درختان، عطر گل ‌ها، نغمۀ مرغان خوش‌آواز، کوشک شاه‌نشین، میوه‌های گوارا و غیره.

باغ ایرانی تهران
باغ ایرانی، یادگار کوروش

تصویر بهشت در باغ ایرانی

تصویر بهشت این‌طور بود که چهار رود از زیر عرش باری تعالی جاری می‌شود و بهشتیان در چهار باغی مصفا و بزرگ در کنار هم در آرامش هستند. حالا شما فکر کنید در ایران کم آب که اکثر نقاط آن کویر و کوه بوده، چقدر باغ جایگاه مهمی داشته  است که مردمان یزد با «باغ دولت‌آباد»، شیرازی‌ ها با «باغ دلگشا» و «باغ اِرم»، کرمانی‌ها با «باغ شازده ماهان» و کاشانی‌ها با «باغ فین» برای خود بهشت می‌ساخته‌اند؛ باغ‌هایی که مثل نگین زمردینی بودند در میانۀ کویر.

باغ ایرانی ده ونک
باغ ایرانی، نگینی در دل کویر

اصلاً باغ و باغچه آن‌قدر مهم بوده که فرش ایرانی که تبلور نقش همان باغ بهشت بوده، برای ایرانی‌ها می‌شود مهم‌ترین هنر و صنعت این سرزمین. انگار کن می‌خواستند از باغ که به اتاق می‌آیند باز هم قدم بر باغ بگذارند.

باغ اروپایی در میان باغ ایرانی

باغ ایرانی تهران تمام اوصافی که در بالا ذکر شد را دارد به علاوه اینکه یک ویژگی منحصربه‌فرد که در ویژگی‌های باغ ایرانی تعریفی ندارد را باید به امتیازات آن اضافه کنیم. فکرش را بکنید اگر قرار باشد در باغ ایرانی با این حجم از زیبایی و صفا، شاهد نمایش گل‌های لاله هزار رنگی باشید به شکل باغ‌های اروپایی که پیش‌تر فقط در عکس‌های کارت پستالی از کشور «هلند» تصاویر آن‌ها را دیده‌اید، چه اتفاق بی‌نظیری در انتظار شما است. این خاصیت استثنایی باغ ایرانی ونک تهران است. نمایش بسیار زیبایی از لاله‌ های رنگارنگ که دسته دسته در کنار هم شما را هر لحظه شگفت‌زده می‌کنند.

لاله های باغ ایرانی
لاله های هلندی در باغ ایرانی تهران

بهار در باغ ایرانی ده ونک

باغ ایرانی ونک با درختان سر به فلک کشیدۀ «سرو»، «چنار» و فضای سبز پر و پیمانی که روح باغ را گرم می‌کند، در تمام ایام سال زیبا است، اما بی‌شک زیباترین روزهای آن را از اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت هر سال خواهید دید چرا که آن روزها فصل لاله‌ ها است و چینش آن همه رنگ در کنار هم، هوش از سر شما خواهد برد.

باغ ایرانی شیخ بهایی
لذت قدم زدن در کنار نهر و انبوه درختان در باغ ایرانی

برای آدم‌هایی که در کلانشهرها زندگی می‌کنند بزرگ‌ترین خلاء می‌تواند قهر با طبیعت باشد که قطعاً انتخابی نیست و به دلیل شرایطِ زندگی، شلوغی‌، کمبود وقت، غوطه‌ور شدن لای ماشین‌ها، ساختمان‌ها و دود و دم است. همین می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه ارزش فضاهایی مثل باغ ایرانی ونک با فرصت بی‌نظیری که به ما می‌دهد، ولو برای یک دورۀ کوتاه در اوایل بهار، چند برابر شود. پس قراری بگذاریم برای ملاقات سالانه با لاله‌ های رنگارنگ و تجدید پیمان با طبیعت تا دوستی با طبیعت را فراموش نکنیم. این بهشت دم دست را بچسبیم تا روح ما جلا پیدا کند و برای بهتر شدن و رسیدن به بهشت ابدی انگیزه پیدا کنیم، آن هم درست در ابتدای سال نو که وقت تصمیم‌های مهم است.

باغ ایرانی تهران
آغوش طبیعت در باغ ایرانی تهران

در ادامۀ رسیدن به تعالی و غذای روح باید بگوییم که محدوده‌ای که به باغ ایرانی تهران اختصاص داده شده، یک کتابخانه عمومی دارد که برای رسیدن به گوشه‌ای آرام و خواندن چند صفحه کتاب یکی از بهترین گزینه‌ها است.

آدرس باغ ایرانی تهران

«باغ ایرانی شیخ بهایی» در محلۀ ده ونک و «خیابان شیخ بهایی» قرار دارد. ممکن است برای رفتن به باغ ایرانی تهران از لحاظ پیدا کردن پارکینگ مخصوصاً در ایام تعطیل به مشکل بربخورید اما اگر بهاران به باغ ایرانی ده ونک می‌روید می‌توانید قید ماشین را بزنید و با پیاده‌روی در هوای تازۀ بهار و شاید نم باران، حال خوب خود را دو چندان کنید.