«باغ فردوس»، عمارتی ییلاقی به سبک قاجار

کوچه‌گردی

تا حالا «ولیعصر» رو به سمت «تجریش» پیاده رفتین؟ حتماً از کنار یه جایی شبیه به باغ که حوضی بلند وسط اون کشیده شده عبور کردین. اونجا باغ فردوسه؛ باغی که از زمان ساخت تا الان ماجراهای زیادی داشته و بارها مرمت شده.

محوطه باغ فردوس
باغ فردوس، باغ موزه ای در نزدیکی تجریش

تاریخچه باغ فردوس و روزهای پُر فراز و نشیب آن

در سال‌های خیلی دور، یعنی اون موقع‌ که پدربزرگ‌های ما زندگی می‌کردن، «محمد شاه قاجار» دستور داد که قصری توی تجریش براش بسازن. اون عمارت شروعی بود برای ساخت عمارت ‌های دیگه توسط معماران و ثروتمندان اون دوره. یکی از اون معمارهای سرشناس، «حسینعلی خان معیرالممالک»، باغ فردوس رو نزدیک به «عمارت محمودیه» که یک کاخ نیمه‌کارۀ قاجاری بود، ساخت. معماری عمارت باغ فردوس به صورت گوش فیله و تو سه و نیم طبقه ساخته شده.

باغ موزه فردوس
کوچه‌گردی با حال و هوای عمارتی قاجاری

بعد از مدتی، «دوستعلی خان نظام‌الدوله»، با همکاری معماران یزدی و اصفهانی، «عمارت رشک بهشت» رو توی بخش جنوبی مجموعۀ باغ فردوس بنا کرد. بعد از چند سال، «سپهسالار» این باغ رو خرید و بخش‌هایی از قبیل فواره، استخر و قنات به باغ فردوس اضافه کرد. اما سپهسالار به خاطر داشتن بدهی، این عمارت رو به «وزارت معارف» که «وزارت آموزش و پرورش» الانه داد. آموزش و پرورش هم «مدرسۀ شاپور تجریش» رو اونجا احداث کرد. به نظر من خیلی رویاییه که همچین مدرسۀ قشنگ و باصفایی داشته باشی!

بعد از آسیب‌های زیادی که مجموعۀ باغ فردوس دید، «محمود افشار یزدی»، باغ فردوس تجریش رو خرید و مساحت اون رو بیشتر کرد.

بعد از انقلاب، سال ۱۳۸۰، مجموعۀ باغ فردوس تبدیل به «موزه سینما» شد؛ موزه‌ ای که الان خیلی از هنرمندان عزیز ما اونجا می‌رن.

تالارهای موزه سینمای باغ فردوس

موزۀ باغ فردوس هفت تالار داره. تالار اول این مجموعه، تاریخچۀ ورود سینما به ایران، پرده خوانی، شهر فرنگ، پوسترهای اولیه، پیشگامان و اسباب سینماتوگراف رو به نمایش می­ذاره. تالار دوم مربوط به سینما در سال‌های١٣٨٠-١٣٣٠، تالار سوم جوایز و حضور بین‌الملل سینمای ایران، تالار چهارم سینمای جنگ و دفاع مقدس، تالار پنجم ارامنه و سینمای ایران، تالار ششم بخش کودک و نوجوان و تالار هفتم اتاق صدا، دوبله و موسیقیه.

موزه سینما در باغ فردوس
موزه سینما، موزه ای به قدمت سینمای ایران

محوطه باغ موزه فردوس و کافه‌های آن

اگه توی محوطۀ باغ موزه فردوس قدم بزنین، چند تا فروشگاه هم می‌بینین. سازه سبکی که نزدیک به در ورودیه، محصولات فرهنگی می‌فروشه و در کنار ساختمون اصلی مجموعه باغ فردوس، فروشگاه پوشاک، صنایع دستی و غیره قرار داره.

کتاب فروشی حوض نقره در باغ فردوس
حوض نقره در باغی قاجاری

من بارها به کافه‌ های باغ فردوس رفتم. یکی از اون‌ها «کافه ویونا» ست که خیلی بزرگه و اون یکی «کافه سینما». این کافه‌ ها فضایی مناسب برای قرارهای دوستانه دارن.

کافه ویونا در باغ فردوس
کافه ویونا در باغ فردوس، مکانی زیبا برای قرارهای دوستانه

سینما باغ فردوس با تزئینات زیبای معماری

یکی دیگه از ویژگی‌های خیلی خوب این مجموعه، «سینما باغ فردوس» هست که فیلم‌های خاصی رو  به نمایش می‌ذاره. حتماً به شما توصیه می‌کنم که به سینما باغ فردوس برید چون سالن‌های این سینما، سالن عادی نیستند. گچبری‌های سقف «سالن سینما فردوس» و درهای ورودی خاص اون، آدم رو شگفت‌زده می‌کنه.

سینما فردوس در مجموعه باغ فردوس
سینما فردوس با گچبری‌های بی‌نظیر

همۀ این مکان‌های زیبا و خاص فقط قسمت جنوبی این باغ موزه بزرگ قاجاری هستن که باقی موندن. قسمت شمالی باغ فردوس که از ولیعصر فعلی عبور می‌کرده، تخریب شده و دیگه اثری از اون نیست.

سینما تمدن در باغ فردوس
سینما تمدن در مجموعه باغ فردوس

آدرس باغ فردوس و سایر اطلاعات این مجموعه

آدرس باغ فردوس، خیابان ولیعصر جنوب به شمال، بعد از کوچه «عارف نسب»، کوچه باغ فردوسه. امیدوارم اون‌قدر کنجکاوی و اشتیاق شما برانگیخته شده باشه که سری به باغ فردوس بزنین.

مجموعه باغ فردوس همه روزه غیر از شنبه‌ها، از ساعت ۹ تا ۱۹ پذیرای شماست. قیمت ورودی باغ فردوس برای عموم ۵ هزار تومن، برای توریست‌های خارجی ۲۰ هزار تومن‌ و برای ما دانشجوها ۳ هزار تومن هست. همچنین برای بازدیدهای گروهی، قیمت ورودی نفری ۳ هزار تومنه.

شماره تماس باغ فردوس:  ۲۲۷۰۵۰۰۵

اگه اطلاعات بیشتری خواستید به سایت موزه سینما سر بزنین.

اگه به باغ موزه سینما رفتید، حتماً عکس‌هایی که گرفتین رو با ما‌ به اشتراک بذارید.