«امین حضور» در قرق تازه عروس‌ها

بازارگردی

امین حضور از افراد امین نزد «ناصرالدین شاه» بود. او در ابتدای راهی که به «ری» می‌رسید خانه باغ داشت. آن زمان رسم این بود که محله‌ها به اعتبار اهالی دربار یا معتمدین حکومتی میان مردم معروف می‌شدند. علاوه بر این چون معمولاً درباریان قاجاری خیلی خسته بودند و چندان حال نداشتند به بازار بروند، محله‌های اطراف زندگی آن­‌ها شکل بازاری و تجاری می‌گرفت. محله امین حضور فعلی و خانه باغ سابق، بافت تجاری دارد با این تفاوت که اکثر فروشگاه‌ ها و پاساژهای آن لوازم خانگی می‌فروشند.

لوازم خانگی در امین حضور
لوازم خانگی در امین حضور

امین حضور کجاست؟

این سوال ممکن است برای شما پیش آمده باشد، چون خیلی‌ها تنها نام این محله یا «سه راه امین حضور» را شنیده‌ و تا آنجا نرفته‌اند. محله امین حضور تهران در محاصرۀ چهار خیابان است: از شمال به «خیابان امیرکبیر»، از شرق به «خیابان ری»، از جنوب به «خیابان پانزده خرداد» و از غرب به «خیابان مصطفی خمینی» می‌رسد. تقاطع خیابان ری و امیرکبیر هم به سه راه امین حضور معروف است. در همین سه راه امین حضور است که فروشگاه‌ های لوازم خانگی امین حضور وجود دارند و مغازه‌های آن برندهای مختلف لوازم خانگی را عرضه می‌کنند. خلاصه امین حضور تهران اینجا است که گفتیم!

امین حضور؛ میراث امینِ ناصرالدین شاه
امین حضور؛ میراث امینِ ناصرالدین شاه

از امیرکبیر تا ری؛ از کره تا آلمان

اگر از سه راه امین حضور به سمت غرب حرکت کنید، بعد از کمی پیاده‌روی در خیابان امیرکبیر با نمایندگی لوازم خانگی ایرانی «اسنوا» مواجه می‌شوید. لوازم خانگی اسنوا کیفیت مطلوبی دارد و به لحاظ قیمتی تقریباً به اندازهٔ نصف قیمت برندهای خارجی است. اگر چشم و هم‌چشمی با کسی ندارید به شدت کار راه­‌انداز است.

کمی که جلوتر بروید به «مجتمع تجاری خلیج فارس» می‌رسید که پاساژ نسبتاً بزرگی همراه با پارکینگ است. آنجا همۀ فروشگاه‌ ها به صورت نمایندگی یک یا چند بِرَند دور هم جمع شده‌اند. از این جهت حق انتخاب زیادی خواهید داشت و فروشنده‌ها بسیار خوب شما را راهنمایی خواهند کرد.

مجتمع تجاری خلیج فارس در سه راه امین حضور
مجتمع تجاری خلیج فارس در سه راه امین حضور

روبروی پاساژ یک کوچه است که نمایندگی لوازم خانگی «دوو» کُره در آنجا قرار دارد. اما برای اینکه به «سامسونگ» برسید باید کمی پایین ­تر از سه ‌راه امین حضور به خیابان ری بروید. فروشگاه امین حضورِ سامسونگ دقیقاً همانجا است؛ کمی بالاتر از مجتمع تجاری یا فروشگاه لوازم خانگی امین حضور. قیمت کالاهای این فروشگاه با دیگر فروشگاه‌ های سامسونگ در سراسر کشور تفاوتی ندارد اما محصولات آن تنوع بیشتری برای انتخاب بهتر در اختیار شما می‌گذارند.

فروشگاه سامسونگ در سه راه امین حضور
فروشگاه سامسونگ در سه راه امین حضور

از سه ‌راه امین حضور به سمت شرق که بروید با نمایندگی دیگری از سامسونگ کره روبرو می‌شوید. برای خریدن جنس آلمانی باید بیشتر راه بروید تا به نمایندگی «بوش» آلمان برسید. آنجا تازه خواهید فهمید لوازم خانگی یعنی چه! اگرچه قیمت لوازم خانگی بوش نسبت به کالاهای کره‌ای تقریباً هفتاد تا هشتاد درصد بیشتر است.

در امین حضور تهران بسیاری از فروشگاه‌ ها را می‌بینید که با نام افراد مختلف مشغول به کار هستند. آن­ها تقریباً از قدیمی‌های این منطقه به حساب می‌آیند. روزگاری در امین حضور تنها سه فروشگاه لوازم خانگی بود و حالا هزاران فروشگاه وجود دارد که روز به روز هم به فروشگاه‌ های کناری سرایت می‌کند.

میراث‌داران امین حضور: سامسونگ، اسنوا، دوو
میراث‌داران امین حضور: سامسونگ، اسنوا، دوو

امین حضور؛ مرکز خرید تازه عروس‌ها

اگر از من می‌شنوید از نوجوانیِ دخترِ محترم، شروع به خرید لوازم خانگی برای جهیزیه نکنید. بگذارید هر زمان که سرکار خانم عقد کرد و در آستانه مراسم عروسی قرار گرفت با توجه به فضای خانه و سلیقه­­‌ای که دارد اقدام به خرید لوازم خانگی کند. شما فقط در روز موعود به او سه راه امین حضور را پیشنهاد بدهید تا بهترین انتخاب را داشته باشد. خیلی از زوج‌ های جوان این کار را کرده‌ و راضی هستند. همین حالا هم که در امین حضور تهران قدم می‌زنید تازه­ عروس‌ها و تازه­ دامادهای زیادی را می‌بینید که در حال خرید لوازم خانگی مناسب برای خانوادۀ کوچک خود هستند.

تازه عروس ها و تازه دامادها در امین حضور
تازه عروس ها و تازه دامادها در امین حضور

اگر نگران بالا رفتن قیمت‌ها هستید، همان پول را به صورت ارز خارجی پس‌انداز کنید و بعدها در اختیار او بگذارید. قبلاً در امین حضور می‌شد خرید قسطی کرد که برای زوج‌ های جوان بسیار مناسب بود اما حالا با وجود نوسان قیمت ارز امکان خرید قسطی وجود ندارد. البته سه ‌ ­­راه امین حضور هنوز هم در قرق تازه ­عروس‌ها است.

امین حضور با مترو یا اتوبوس؟

اگر از من می‌پرسید، هیچ­‌کدام! صبح جمعه با وسیلهٔ شخصی بروید. اما برای وسط هفته می‌توانید با مترو به ایستگاه «مترو بهارستان» بروید و از آنجا با اتوبوس، تاکسی یا حتی پیاده به مرکز لوازم خانگی امین حضور برسید. بعد از خرید، فروشنده‌ها آدرس شما را می‌گیرند و از انبار کالاهایی را که سفارش داده‌­اید برای شما می‌فرستند.

این هم از امین حضور و سه راهِ مردِ امینِ ناصر‌الدین شاه که میراث­­‌دار آن سامسونگ، بوش و اسنوا شده‌اند.