«سی تیر»، تجربۀ «استانبول» در مرکز تهران

کوچه‌گردی

نیازمندی‌های یک قرار عاشقانه یا برای داشتن یک قرار عاشقانه به چه چیزهایی باید فکر کنیم؟ اگر طبق داستان‌ها و فیلم‌ها لیست این نیازمندی‌ها را جور کنیم، خیابان، سیاست، فرهنگ، تاریخ و در انتها کافه و خوردنی به نظر دلپذیر می‌آید؛ خیابان سی تیر تهران همه را در یک جا جمع کرده است.

خیابان سی تیر تهران
سی تیر، جایی برای عشق و داستان‌های آن

سی تیر و امکانات آن برای عاشقی!

خیابان، اصلی‌ترین عنصر است. فرصت قدم زدن در یک مسیرِ بی‌دردسر و سنگ فرش شده با افق زیبای ساختمان‌های بلند و کوتاه، و آفتابی که از میان ساختمان‌ها جاخالی می‌دهد و رویاهای تو را می‌سازد. درخت‌ها و نسیمی که برگ‌های زرد و شاید باران زده را مثل سربازهای تیر خورده پرپر می‌کند تا زیر رد کفش بر خیابان، خش‌خش صدا دهند و موسیقیِ پس زمینۀ گفتگوی دو دلداده باشند.

خیابان سی تیر تهران
خیابان سی تیر، جایی برای پیاده‌روی‌های عاشقانه

جدارۀ خیابان سوژه‌های دم‌ دستی را تولید می‌کند تا یخ احتمالی قرار را بشکند و باب صحبت راحت‌تر باز شود؛ صحبت دربارۀ معماری خانه‌ها و ساختمان‌هایی که هر کدام هزار داستان ناگفته دارند. بعد که داستان‌ها گفته و شنیده شد، خش‌خش برگ‌های زیر قدم‌های دلدادگان به انتها رسید و صدای قاروقور شکم‌ها بلند شد، می‌رسیم به خوردنی‌ها؛ همانجا که باید با تجربۀ خوردن یک خوراکی خوشمزه، کیف قرار را به اوج برسانیم.

اغذیه فروشی در سی تیر
خوشمزه‌ها در خیابان سی تیر تهران

اینطور می‌شود که خیابان سی تیر مهربانانه آغوش خود را باز نگه می‌دارد و در دل بزرگش انتخاب‌های جذابی را رو می‌کند؛ کنار دکه‌ هایی که کم از دکه‌ های اغذیه‌فروشی خیابان‌های استانبول ندارند، حتی می‌توان گفت استانبول در مرکز تهران شعبۀ خیابان‌های خود را راه انداخته است.

دکه اغذیه فروشی در خیابان سی تیر
خیابان های استانبول در قلب تهران

حالا با خیال آسوده روی چهارپایه‌ها می‌نشینی و غذایت را می‌خوری و اگر دلت خواست گربه‌ها را هم تحویل می‌گیری که قاب دو نفره‌ای که ساخته‌اید یک مهمان ناخواندۀ چهار دست و پا آن زیرمیرها داشته باشد.

خیابان سی تیر تهران
سی تیر و مهمانان آن

خیابان سی تیر با چاشنی عشق و کار فرهنگی

چاشنیِ کارِ فرهنگی گاهی می‌تواند کیفیت قرار را جوری بالا ببرد که خیالت از بازخورد بعد از آن راحت باشد. بازدید از «موزه آبگینه» یا «موزه ملی ایران» فرصت‌های بی‌نظیر خیابان سی تیر تهران هستند، مخصوصاً که آنقدر روایت تاریخی دارند تا عاشق بتواند مثل یک حکیم تاریخ‌دان، روایت‌ها و داستان‌ها بسازد از خانۀ «قوام» و تظاهرات سی تیر ۱۳۳۱.

موزه آبگینه در خیابان سی تیر
موزه آبگینه و سفالینه ایران در خیابان سی تیر

اولین «استریت فود» ایران بین این دو موزه است. ابتدا و انتهای مسیر را خودت باید هنرمندانه تعیین کنی که از کدام موزه شروع کنی و به کدام موزه برسی. خیابان سی تیر تهران که روزی به نام «مریض‌خانه» شناخته می‌شد حالا خانۀ عشاق است، خانۀ عشاقی که عشق مجازی و حقیقی را جمع کرده است، از «کلیسا» و «کنیسه» و «آتشکده» گرفته تا قدم‌های دو آدم عاشق. حالا که همه چیز خوب پیش رفته، رستوران «گل رضاییه» با همان دکور قدیمی هفتاد ساله و صندلی‌هایی که یک روز پاتوق «فروغ فرخ‌زاد» و «صادق هدایت» بودند، بهترین گزینه برای نوشیدن جرعه‌جرعۀ یک  فنجان چای یا قهوه است همراه با نگاهی و لبخندی به گوشۀ چشم و در حالی که گذر زمان در هیاهوی خیابان سی تیر حس نمی‌شود، جوری که انگار ساعت عمر با رسیدن به خیابان متوقف شده و حالا با خروج از آن دوباره قرار است استارت بخورد.

خیابان سی تیر تهران
گذر شیرین زمان در هیاهوی سی تیر

دسترسی‌ها و آدرس خیابان سی تیر

خیابان سی تیر، استریت فود، موزه‌ها و خیابان‌های آن درست در قلب تهران شما را فرا می‌خواند تا در ولولۀ شهر به جریان جاری زندگی بپیوندید.

خیابان سی تیر تهران در شب
خیابان سی تیر در قلب تهران

اگر می‌پرسید خیابان سی تیر کجاست؟ باید بگوییم که خیابان سی تیر تهران، حد فاصل خیابان «جمهوری» و خیابان «امام خمینی» قرار دارد. دسترسی از خطوط یک و دو مترو با توقف در ایستگاه‌های امام خمینی و «حسن‌ آباد» امکان‌پذیر است و نهایتاً با ده دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به ابتدای خیابان سی تیر برسید. برای استفاده از وسیلۀ شخصی بهتر است در نظر داشته باشید که این خیابان در محدودۀ طرح ترافیک قرار دارد، مگر اینکه بخواهید یک شب به یاد ماندنی را در دل خیابانی زنده و پُرتکاپو بگذرانید.